Area track teams at North Crawford

Error message

  • Warning: array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, bool given in _simpleads_render_ajax_template() (line 133 of /home/pdccourier/www/www/sites/all/modules/simpleads/includes/simpleads.helper.inc).
  • Notice: Trying to get property 'settings' of non-object in _simpleads_adgroup_settings() (line 343 of /home/pdccourier/www/www/sites/all/modules/simpleads/includes/simpleads.helper.inc).
  • Warning: array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, bool given in _simpleads_render_ajax_template() (line 157 of /home/pdccourier/www/www/sites/all/modules/simpleads/includes/simpleads.helper.inc).
  • Notice: Trying to access array offset on value of type null in include() (line 24 of /home/pdccourier/www/www/sites/all/modules/simpleads/templates/simpleads_ajax_call.tpl.php).

Taia Dressler of Prairie du Chien competes in the 300-meter hurdles at the North Crawford Meet.

Jessica Patterson of River Ridge runs alongside of Josie Kramer of Prairie du Chien in the 800-meter run.

River Ridge's Owen Hamilton clears the high jump bar.

AJ Klotz of River Ridge competes in the 300 hurdles at North Crawford.

Elliott Thornton of River Ridge clears a hurdle in the 300-meter hurdles. (Photos by Ted Pennekamp)

Tucker Stluka, a freshman at Seneca, competes in the high jump.

Lucius Cooley of Wauzeka-Steuben won the 300-meter hurdles at North Crawford.

Prairie du Chien, Seneca, Wauzeka-Steuben and River Ridge competed in the North Crawford Track Meet Monday afternoon.

Prairie du Chien won the girls meet with 202 points. River Ridge was second with 112. Seneca was ninth with 14 points. 

Prairie du Chien won the boys meet with a team total of 155. River Ridge took second with 136.5. Seneca collected 34 points for eighth place. Wauzeka-Steuben was ninth with 30.

Girls

Madi Fisher of Prairie du Chien won the 200 in 27.72. 

Tannah Radloff of Prairie du Chien won the 400 in 1:04.96.

Prairie du Chien won the 400 relay in 54.14 (Greenlee Krahn, Kori Jaynes, Taia Dressler, Madi Fisher). 

Prairie du Chien won the 800 relay in 1:55.42 (Madi Fisher, Kori Jaynes, Emma Wall, Teagan Radloff).

Prairie du Chien won the 1600 relay in 4:32.72 (Tannah Radloff, Jayden Henderson, Greenlee Krahn, Teagan Radloff).

Taia Dressler of Prairie du Chien won the high jump at 4-10.

Olivia Zach of River Ridge won the pole vault at 8-9. 

Teagan Radloff of Prairie du Chien won the triple jump at 32-9.25.

Shayna Graf of River Ridge won the shot put at 36-7. 

Graf won the discus at 99-6.

 

Boys

Seth Breuer of River Ridge won the 400 in 54.95. 

Spencer Foley of Prairie du Chien won the 3200 in 11:45.46.

Spencer Foley won the 1600 in 5:32.28.

Blake Thiry of Prairie du Chien won the 110 meter high hurdles in 17.85.

Lucius Cooley of Wauzeka-Steuben won the 300 meter hurdles in 42.61.

Prairie du Chien won the 1600 relay in 3:55.22 (Spencer Foley, Jackson Perkins, Hunter Straka, Thomas O’Brien).

Lucius Cooley of Wauzeka-Steuben won the high jump at 6-4.

Seth Breuer of River Ridge won the pole vault at 13-3. 

Rate this article: 
No votes yet