River Ridge track at Platteville Invitational

Error message

  • Warning: array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, bool given in _simpleads_render_ajax_template() (line 133 of /home/pdccourier/www/www/sites/all/modules/simpleads/includes/simpleads.helper.inc).
  • Notice: Trying to get property 'settings' of non-object in _simpleads_adgroup_settings() (line 343 of /home/pdccourier/www/www/sites/all/modules/simpleads/includes/simpleads.helper.inc).
  • Warning: array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, bool given in _simpleads_render_ajax_template() (line 157 of /home/pdccourier/www/www/sites/all/modules/simpleads/includes/simpleads.helper.inc).
  • Notice: Trying to access array offset on value of type null in include() (line 24 of /home/pdccourier/www/www/sites/all/modules/simpleads/templates/simpleads_ajax_call.tpl.php).

Brett Kerscher runs in a relay for the River Ridge Timberwolves. (Photo by Jason Nihles, Platteville Journal)

The River Ridge boys and girls track and field teams competed in the Platteville Invitational on Saturday.

 

Girls Meet

Platteville won the girls meet with 100 points. Benton-Scales Mound-Shullsburg had 85, Cuba City 69, River Ridge 64.5, Lancaster 62, Prairie du Chien 53.5, and Belmont 13.

River Ridge was second in the 400 relay in 59.33 (Shayna Graf, Caitlin Herrick, Jenna Fuller, Olivia Zach).

Shayna Graf won the shot put at 30-8.

Daisy Hernandez was third in the 800 tetrathlon in 3:54.68.

Hernandez was third in the 100 hurdles tetrathlon in 23.63.

Hernandez won the shot put tetrathlon at 20-2.75.

Hernandez was third in the long jump tetrathlon at 8-0.

River Ridge won the 200 relay in 27.52 (Glenna Marshall, Rachael Zinkle).

River Ridge was second in the 800 sprint medley in 2:02.24 (Cayton Clark, Maddie Thornton, Glenna Marshall, Jessica Patterson).

Jessica Patterson was second in the triple jump relay at 26-9.

 

Boys Meet

Platteville took the boys meet with 112 points. Lancaster had 86, Cuba City 82, River Ridge 69, Benton-Scales Mound-Shullsburg 44, Prairie du Chien 38, Iowa Grant 18, and Belmont 6.

River Ridge was third in the 200 relay in 24.53 (Aidan Gage, Kaden Kaufman).

Rylan Linder was fourth in the 800 tetrathlon in 2:47.67.

Linder was fourth in the 100 hurdles tetrathlon in 19.09. 

Linder was fourth in the long jump tetrathlon at 11-9.5.

Linder won the shot put tetrathlon at 30-4.75.

River Ridge was third in the 3200 relay in 9:30.82 (Brad Hoffman, Brett Kerscher, Sam White, Brady Burmeister).

River Ridge was fourth in the 1600 relay in 3:50.97 (Aidan Gage, Brad Hoffman, Brett Kerscher, Brady Bunge).

River Ridge was second in the distance medley in 3:52.22 (Seth Breuer, Aidan Gage, Brett Kerscher, Brad Hoffman).

River Ridge was third in the 2x110-meter shuttle hurdle in 43.84 (Ben Dilley, Gavin Esser).

Aidan Gage was second in the triple jump relay at 38-5.

River Ridge was fourth in the 400 relay for throwers in 54.67 (Gavin Esser, Zach Fischer, Owen Callahan, Thomas Jelinek).

Rate this article: 
No votes yet